02.11.2010

Minifotbal - noiembrie 2010

Campionatul Municipal de Minifotbal pentru Amatori – Liga Bergenbier ediţia a V-a, 2010 - 2011

Derby cu scântei - - Etapa a 10-a a campionatului judeţului Bacău de minifotbal a programat un derby aşteptat: Grafit Invest, împotriva ocupantei locului doi, Petromold. Un meci aşteptat nu numai ca urmare a
faptului că Grafit avea nevoie de o victorie pentru a confirma hegemonia pe care o are în acest campionat, ci şi datorită ambiţiei cu care Petromold a strâns, până acum, victorie după victorie. Cu excepţia unei singure sincope – un egal cu X Carp, echipă de mijlocul clasamentului - şi a unei victorii la limită în compania imprevizibilei Baudeman, Petromold a bătut clar în toate celelalte şapte meciuri disputate până duminica aceasta, dând impresia unei echipe aflate în mare formă, capabilă să detroneze campioana en-titre. De partea cealaltă, Grafit a bătut crunt, în fiecare dintre cele nouă etape de până ieri, toate echipele adverse, adică a câştigat la scoruri care nu mai lasă nicio urmă de dubiu asupra meritelor echipei câştigătoare.

Derbyul Grafit – Petromold a avut, până spre finalul primei reprize, aspectul unei coliziuni dintre doua metale dure. În minutul 10, jucătorul Manu Cristi a fost eliminat pentru lovirea cu cotul a unui adversar, dar pe teren au fost, cel puţin în prima repriză, puţini jucători care să nu fi meritat măcar un galben. Şi vorbim aici despre toţi cei de pe teren, nu numai despre cei de la Petromold.

Atmosfera s-a destins, în mod surprinzător, în clipa când Grafit a reuşit să marcheze un gol foarte frumos, şut la vinclu după o combinaţie extrem de rapidă. Autorul bijuteriei: Măghinici Marius. Petromold a uitat, pentru câteva minute, de durităţile cu care începuse partida, iar rezultatul s-a vazut, reuşind să egaleze prin Paşcu.

A doua repriză a avut o notă uşor mai destinsă, deşi s-a jucat tot extrem de rapid şi deseori, dincolo de limita regulamentului. După câteva ocazii ratate de Petromold, soarta a decis ca Grafit să fie rasplatită pentru dorinţa vadită de a învinge, campioana marcând prin Jîmbu. Era cât pe ce să fie 2-2, însă penaltiul acordat Petromoldului a fost ratat (şut bombă în bara transversală) de Romaşcanu. Contraatacul lansat în urma reculului mingii pe teren, deşi a fost ratat, a anunţat golul al treilea al campioanei, marcat de Furtună. Soarta meciului era, deja, decisă, astfel încat golul marcat în ultima secundă de joc de Galiţa nu a mai contat decât ca şi dovadă că partida a fost destul de echilibrată, şi că fără faulturile dure pe care le-au administrat, Petromold ar fi putut avea limpezimea necesară ca să scoata cel puţin un egal. Mai trebuie menţionat că din lotul campioanei a lipsit internaţionalul Sorin Ghius, şi că jucatorul meciului a fost desemnat portarul celor de la Petromold, Marius Corolea.

De infrangerea Petromolodului au beneficiat, însă, Legendele, care au ajuns pe locul secund după o victorie categorică, scor 7-0, în compania celor de la Rochdale. După bătaia neaşteptată încasată în etapa trecută, când de pe teren a lipsit celălalt internaţional băcăuan, fundaşul Pricope Ionuţ, Legendele s-au adunat în jurul liderului lor revenit acum cu mare poftă de joc. Rochdale, o echipă care a produs câteva surprize în acest tur, nu a reuşit să facă o partidă reuşită, Legendele ştiind, iarăşi, cum să se aşeze pe teren şi ce să facă pentru a-şi apropia o victorie ce-i pune în coasta liderului. Jucătorul meciului: Ionuţ Căprioară.

Trebuie spus că această etapă a evidenţiat în mare măsură portarii, şi asta în ciuda scorurilor destul de mari. În liga a II-a, portarul Radu Cărpuci, de la Fortuna, are principalul merit la victoria echipei sale, scor 3-2, în faţa Technomarket, în timp ce anelistul Iulian Cruceanu, un copil de 17 ani căruia Dumnezeu i-a dat talent cu carul, a fost eroul meciului pe care formaţia s-a, chiar dacă l-a pierdut la limită, scor 4-5, l-a jucat cu mai nou venita Spartak. În cea de-a treia partidă de divizia a II-a jucată în acest week-end, Bambus a pierdut cu 2-6 meciul cu Dey Şerbăneşti, cel mai bun de pe teren fiind Florin Tănase. Bambus trece printr-o perioadă nefastă, joacă bine, însă iată ca şi-a găsit iarăşi naşul, cei de la Şerbăneşti formând o echipă închegată şi eficientă.

Revenind la primul eşalon, iată rezultatele tehnice şi jucătorii fiecărei partide: X Carp – Rochdale 4-5 (Crăciun Sorin), Dedeman – Amatorii 4-5 (Melinte Sorin), Anonimii – Coriolan 3-4 (Vales Doru), Zimbrului – Gim Sport 3-10 (Gondac Adrian), Nevila – Expres 7-3 (Cobzaru Daniel), Nordului – Metrorex 9-3 (Andru Claudiu).

Amatorii au câştigat al patrulea meci consecutiv, fiind vizibil, de la etapă la etapă, progresul echipei în materie de sudare a relaţiilor de joc. Baudeman continuă să joace bine dar să aibă ghinion, Anonimii au şi ei probleme cu zeiţa Fortuna, pierzând în ultimul minut de joc, Gim Sport a reuşit, iar, datorită unui jucător de mare valoare – Adi Gondac – să se impună fără probleme, Zimbru mai are de lucrat la coeziunea echipei. Nevila şi Express au făcut spectacol, în timp ce Nordului a prins o zi de excepţie, jucând, în opinia managerului competitiei, domnul Burleanu, cel mai bun meci al lor, de doi ani încoace.

O concluziă trasă de cel care vede, în fiecare săptămână, toate echipele la lucru, şi anume Gheorghe Burleanu: meciurile din cel de-al doilea eşalon nu se desfăşoară la fel de rapid ca cele din prima divizie, însă pe undeva, jucătorii din B sunt mai destinşi, se bucură să joace fotbal şi pun mai puţin accent pe rezultat.

Superliga I: CLASAMENT