05.06.2012

Peste 300 de elevi bacauani sarbatoresc Ziua Mediului in Parcul Catedralei

Asociatia ”Dă mai Departe” din Bacau organizează marti, 5 iunie 2012, de Ziua Mediului, in Parcul Catedralei, intre orele 11.00- 13.00 un eveniment  la care vor participa elevi din 10 scoli bacauane.

In cadrul proiectului “Un mediu mai curat o viata mai sanatoasa”, proiect finantat de Administratia Fondului
pentru Mediu si derulat de Asociatia “Da Mai Departe” in perioada septembrie 2011- iunie 2012, aproape 1000 de elevi bacauani au participat la ore de educatie non- formala privind protectia mediului si au realizat impreuna cu profesorii lor 10 proiecte eco in si pentru comunitate. De Ziua Mediului, activitatile si entuziasmul copiilor vor fi prezentate comunitatii si rasplatite in cadrul unui eveniment care se va desfasura in Parcul Catedralei. Aproximativ 300 de elevi sunt asteptati in Parcul Catedralei pentru a sarbatori impreuna Ziua Mediului. Va fi o expozitie cu peste 300 de fotografii reprezentand proiectele eco realizate de copii in orasul nostru; fiecare scoala va prezenta un mesaj eco pentru Ziua Mediului si toate proiectele vor fi premiate.

 Prin acest proiect Asociatia “Da Mai Departe” a urmarit constientizarea copiilor cu privire la atitudinea lor fata de mediul in care traiesc, la ceea ce ne ofera Pamantul si la importanta modului in care folosim resursele existente. Elevii si profesorii au fost foarte receptivi si s- au implicat cu multa bucurie in realizarea acestui proiect. Au fost activitati creative si frumoase la care au participat atat copii si profesori cat si parinti si bunici. Este minunat sa vezi impreuna atat de mult persoane care lucreaza cu drag pentru comunitatea noastra. Cu totii ne dorim sa traim intr-un mediu curat sa avem o viata sanatoasa, sa educam copiii nostri sa devina mai implicati si mai responsabili. Copiii care au participat la proiect au inteles perfect acest lucru (Ana- Maria Chirita- presedinte Asociatia “Da Mai Departe”).

 Asadar, va invitam sa ii cunoasteti pe acesti copii minunati si rezultatele activitatilor eco desfasurate de ei pe parcursul acestui an scolar, si sa participati impreuna cu ei la evenimentul ce va avea loc maine,

Scoli partenere: Scoala „Mihai Dragan”, Scoala „Mihail Sadoveanu”, Scoala „Ion Creanga”, Scoala „G.M. Cancicov”, Grup Scolar „Petru Rares”, Scoala „Nicu Enea”, Scoala „Domnita Maria”, Colegiul Tehnic „Anghel Saligny”, Scoala „C. Platon”, Scoala „Alexandru cel Bun”

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

LinkWithin